سیستم حفاظت پیرامونی

Perimeter Intrusion Detection System
قیمت روز افزون انرژی، دغدغه های زیست محیطی و نگرانی از ایمنی خطوط لوله ، مرزها و … سیستم های مانیتورینگ و نشت یابی را جزء لاینفک تاسیسات زیربنایی قرار داده است.
امروزه سیستم‌های بسیار متنوعی ارائه شده است که هر کدام با استفاده از تکنیکی خاص سعی در شناسایی دقیق و سریع محل نشتی یا محل عبور افراد غیر مجاز از مرزها را دارند .
ساختار عملکردی بسیاری از این سیستم ها ساده و برخی پیچیده می باشند. اما هنوز هیچ کدام از این سیستم ها نتوانسته اند به طور کامل همه انتظارات را برآورده کنند.
گروه فنی و مهندسی مبنا تلاش نموده به معرفی تکنولوژی پایش مرزها ، فنس ها و خطوط لوله بر اساس سنسور نوری و اهمیت کاربرد آنها در صنایع اشاره نماید.
سنسور های نوری گسترده دارای خصوصیات برجسته و منحصر به فردی در مانیتورینگ هستند که نمونه آن در تکنیکهای متداول موجود نیست.

توانایی اندازه گیری دما و کرنش در هزاران نقطه در طول فیبر نوری به طور خاص جهت یک سازه طولانی مثل خطوط لوله ، خطوط جریان ، مرزها و … مورد توجه است.
پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی فیبرهای گسترده امکان مانیتورینگ بیش از 60 کیلومتر از طول خط لوله را تنها به کمک یک وسیله اندازه‌گیری ممکن می سازد.
این طول با استفاده از تقویت کننده های نوری تا 300 کیلومتر نیز قابل گسترش است.

لازم به ذکر است برخی از کابل‌های مخابراتی برای اندازه گیری دما در رنج نرمال قابل استفاده هستند.
مانیتورینگ دماهای بالا یا پایین و همچنین کرنش در طول سازه چالش‌های جدیدی به شمار می‌روند که نیازمند طراحی ویژه ای برای کابل میباشد .
گروه فنی و مهندسی مبنا با تکیه بر تجربه متخصصین خود در زمینه سیستمهای حفاظت پیرامونی و امنیت ( نظارت تصویری و دوربین مداربسته ) میتواند برای کلیه سازمانهای دولتی و خصوصی در زمینه مشاوره، طراحی و پیاده سازی سیستمهای امنیت موثر واقع شود.

کنترل و پایش خطوط مرزی به وسیله ی کابل های فیبر نوری ( حفاظت پیرامونی خطوط مرزی ) :

در این روش یک سیستم شناسایی جهت تشخیص و مکان‌یابی مزاحمان در حال حرکت در یک مرز به صورت مخفی می باشد.
این سیستم بر روی مکانیزم تشخیص ناهنجاری بر روی کابلهای فیبر نوری استوار می باشد.

بیشتر تجهیزات ، و حرکات ایجاد شده توسط انسان و حیوان دارای مواد فرومغناطیسی می باشند که در صورت گذشتن از سیستم یک جریان قابل اندازه گیری را ایجاد می کند.
سنسور فیبر گسترده ، ابزاری است با اندازه گیری خطی، که قادر به اندازه گیری پارامتر های تعریف شده در هر نقطه از طول خود می باشد.
سنسور های گسترده فیبر نوری شامل یک رشته فیبر نوری هستند که دارای حساسیت اندازه گیری در تمام طول خود می باشند.
بنابراین یک رشته از فیبر نوری جایگزین هزاران سنسور مجزا (point sensor) می گردد.
مقاومت کم فیبر نوری امکان مانیتورینگ فواصل بسیار طولانی (تا 25 کیلومتر) را فراهم می کند، این طول نماینده تعداد قابل توجهی از نقاط اندازه گیری است .
توسعه سیستم سنسور های نوری گسترده، مبتنی بر متد شناخته شده و تکرار پذیری است که در آن تغییرات پارامتر اندازه گیری با نور منتشر شده در داخل رشته نوری مرتبط است.

فرایند تابش نور یک ویژگی ذاتی انتشار نور درون ماده سیلیکا است.
این ماده تشکیل دهنده اصلی رشته‌های سنسور نوری می باشد.
اثر موسوم به Brillouin Scattering پاسخی شناخته شده و تکرار پذیر به پارامترهای اندازه گیری خارجی مثل کرنش و خمش نشان می دهد.

ویژگی فیبر نوری در حفاظت پیرامونی خطوط انتقال :

⦁ دامنه تشخیص محرک ها در این سامانه حداکثر از عمق تا ارتفاع 25 متر و هنگام نزدیک شدن در روی سطح تا 150 متری را برای شما کنترل خواهد نمود.
⦁ نحوه ی عملکرد این سیستم تجزیه و تحلیل رخدادها و اتفاقاتی که برای سیگنال ارسالی افتاده است و تشخیص صحیح تفاوت بین سیگنالهای ارسالی و دریافتی می باشد.
⦁ ارائه دقیق اطلاعات به کاربران امنیتی و فعال نمودن سیستم ⦁ نظارت تصویری ( ⦁ دوربین مداربسته ) و روشنایی به صورت همزمان و راه اندازی طیف گسترده ای از سامانه های دیگر از جمله SCADA و اتصال به سیستم امنیت لوله با مدیریت یکپارچه. این سامانه بهمراه GPS و گرفتن مختصات مسیر سیستم نصب شده، کلیه اطلاعات را به صورت مداوم بر روی نقشه و برای کاربر امنیتی مشخص می سازد. همچنین از طریق تلفن همراه و Email پیامهای متنی را به مراکز مدیریتی ارسال می دارد.
⦁ هر یک از کنترلر ها تا 40 کیلو متر از خط لوله را می تواند مانیتور کند.
⦁ بی اثر بودن میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی بر روی این سیستم از جمله دیگر مشخصات بارز فنی آن می باشد.
⦁ قدرت امواج ارسالی در فیبر نوری برابر با 25 dB می باشد.
⦁ محدوده دمای عملکرد این سنسور از 70 + درجه سانتیگراد تا 55 – درجه می باشد.

فیبر نوری

فیبر نوری

معماری سیستم نشت یابی در حفاظت پیرامونی خطوط انتقال با فیبر نوری :

بخش‌های اصلی سیستم شامل دستگاه قرائت ( Analyzer ) و کابل سنسور ( Optical Fiber ) است.
دستگاه قرائت به انتهای کابل سنسور وصل می شود، امکان نصب دستگاه قرائت در فضایی دور از ناحیه نصب سنسور نیز وجود دارد، در این حالت بخشی از کابل فیبر نوری به عنوان lead cable وظیفه اتصال و انتقال اطلاعات سنسور به دستگاه قرائت را دارد.
استفاده از ماژول‌های تقویت کننده امکان مانیتورینگ بیش از 300 کیلومتر خط لوله را با یک سیستم اندازه گیری فراهم می کند.
استفاده از سیستم مانیتورینگ مبتنی بر سنسور نوری گسترده امکان مانیتورینگ پیوسته ، بهبود شاخص‌های ایمنی خطوط و اجازه تصمیم گیری های بهره برداری و تعمیراتی مبتنی بر اطلاعات آنلاین را بدست می دهد.

مانیتورینگ حفاظت پیرامونی خطوط انتقال در کاربری فیبر نوری:

1- شناسایی ورود عامل خارجی به حریم مرزها:
با تمرکز بر تنش‌های محلی و تغییرات دمایی, محل ورود تصادفی یا عمدی به حریم مرزها قابل شناسایی است. بنابراین می توان قبل از اینکه متجاوز خسارت جدی به مرزها وارد کند وارد عمل شد.
2- نشت یابی و مغایرت با استاندارد های جریان:
با شناسایی تغییرات غیر عادی دما، محل‌یابی مقادیر بسیار کم نشتی امکان پذیر است. نشتی‌های قابل اندازه گیری با سیستم مبتنی بر سنسور نوری با تکنیک‌های سنتی اندازه گیری حجمی مقدور نیست.
توانایی تعیین دقیق محل نشت در زمان بسیار کم، منجر به عملکرد سریع زمان بروز نشتی و به حداقل رسیدن تبعات از مدار خارج شدن خط و نیز اثرات سوء زیست محیطی می گردد.

عموماً، ‌توزیع تنش/ خمش و اندازه گیری دما ابزاری مفید است که به طور ایده الی فعالیتهای مرتبط با مانیتورینگ و بازرسی فنی را پوشش می دهد و به کمک این سیستم طیف وسیعی از پارامترهای عملیاتی و ایمنی قابل گردآوری است.
در این روش اندازه‌گیری در هر نقطه از طول خط انجام می شود و صرفاً اندازه‌گیری محدود به بخش ویا موقعیت خاصی نمی‌گردد. علاوه بر این، مانیتورینگ، کاملاً پیوسته و بدون هیچگونه دستگاه واسط ( Interface ) در مرزها اجرا می‌شود .
پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی سنسور های نوری گسترده مانیتورینگ خطوط لوله با طولی بیش از 60 کیلومتر با یک واحد قرائت و بیش از 300 کیلومتر را با استفاده از تقویت کننده‌های نوری (Optical Amplifier) را فراهم می کنند.

در حفاظت پیرامونی خطوط انتقال برای دستیابی به اهداف فوق الذکر و حصول تمامی مزایای این تکنولوژی نکته اساسی انتخاب و نصب کابل‌های سنسور متناسب با نیازمندی‌های خاص هر پروژه می باشد .

گروه فنی و مهندسی مبنا  مشاور ، طراح و تامین کننده و مجری در امر اتوماسیون ،
پیاده سازی طرح های جامع حفاظت پیرامونی ، سیستمهای امنیت لوله های نفت ، سیستمهای نظارت تصویری ( دوربین مداربسته )، شبکه و زیرساخت که با توجه به کارایی های حفاظت پیرامونی مبتنی بر فیبر نوری میباشد، پیاده سازی اتاق های مانیتورینگ و همچنین دیتا سنتر ، اتوماسیون کلیه ورودی ها ، اجرای انواع درب های اتوماتیک مسکونی ، تجاری و صنعتی همچنین تجهیزات کنترل تردد و خانه های هوشمند میباشد  .

حفاظت پیرامونی خطوط انتقال
3.3 (66.67%) 3 امتیاز[s]

1 دیدگاه در “حفاظت پیرامونی خطوط انتقال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *